ANY MALAY MUMS HERE?

<font color="0000ff">BUDAK MENINGGAL DIPERCAYAI TERCEKIK MUNTAH SENDIRI
Oleh
Linilidia Abdul Hamid

SEORANG budak lelaki berusia empat tahun meninggal dunia Selasa lalu dipercayai setelah tercekik muntahnya sendiri.

Menurut ibunya, Cik Mardianah Abdul Wahab, kejadian itu berlaku sekitar 9.40 malam semasa arwahnya, Nurhan Amyr, sedang membuat kerja sekolah.

Melihat anak lelakinya itu mula berpeluh dan terasa mual Cik Mardianah, 37 tahun, menyuruhnya ke tandas.

'Kali pertama dia muntah, tidak ada masalah. Tapi kali kedua saya lihat dia seperti tercekik dan sukar bernafas,' ujar Cik Mardianah, seorang suri rumah, semasa ditemui Berita Harian di rumahnya di Pasir Ris Street 52, semalam.

Beliau membawa Nurhan yang telah longlai keluar daripada tandas dan cuba memberikan bantuan kecemasan dari mulut ke mulut (CPR).

Semasa melakukan CPR, Cik Mardianah melihat semakin banyak muntah yang keluar daripada mulut Nurhan. Beliau kemudian menghubungi ambulans dan Nurhan dibawa ke Hospital Besar Changi (CGH) di Simei.

Allahyarham Nurhan disahkan meninggal dunia pada 10.29 malam hari yang sama.

Sebab kematian yang dicatatkan di sijil kematian anak bongsu tiga beradik itu ialah 'jantung dan pernafasan terhenti sementara menanti siasatan lanjut'.

Allahyarham Nurhan yang dikebumikan kelmarin mempunyai sejarah menghidap penyakit ekzema (radang pada kulit) dan alah kepada coklat dan kacang.

Menurut ibunya: 'Hari itu, dia memang sihat. Cuma, ada berapa kali dia mengadu rasa nak muntah tapi tak keluar bila dia ke tandas. Selepas itu, dia nampak seperti biasa.'

Cik Mardianah menyifatkan Allahyarham Nurhan sebagai seorang kanak-kanak yang peramah, suka makan dan meminati rancangan memasak.

Menurut Cik Mardianah, beliau dan suaminya, Encik Jalaludin Haji Muhammad, 35 tahun, memandikan sendiri jenazah anak mereka.

Menurut Cik Mardianah lagi, pemergian Allahyarham Nurhan amat dirasakan oleh kakaknya, Nurya Durrah Alwani Jalaludin, tujuh tahun, yang sebelum ini tidur sebilik dengan Allahyarham Nurhan.

Katanya: 'Nurya memang rapat dengan Nurhan. Kadang-kadang, setelah saya suruh mereka masuk tidur, saya masih dengar mereka bergurau. Tadi (semalam), Nurya ada beritahu saya dia mimpikan Nurhan.'

Cik Mardianah yang kelihatan tenang sepanjang diwawancara tidak dapat menahan linangan air mata apabila mengenangkan kata-kata yang pernah diucapkan Allahyarham Nurhan kepadanya.

Katanya: 'Bila saya marah dia, dia kata kepada saya, Mama, why you scold me? You know I love you right?' (Mama, kenapa marah saya? Mama tahu saya sayang mama kan?)

</font>

Sigh* Teringat my episode with Maya plak... So scary tau. Maya pun pernah choke on her own vomit but we're lucky.

<font color="0000ff">When both me and hb baca pun kita terkejut.. cos naufal pernah choke his own vomit jugak tau.. bila dah dgr gini must take extra care bila bb nak muntah.. </font>

Kekadang budak budak ni tido malam cam tersedak on their own air liur pun ade kan..

Kalau gitu jer i dah panic, tepuk tepuk the back
Kalau boleh aku nak korek lendir dia tu

<font color="0000ff">Nora
i tink bukan u sorang lah tak tahu CPR.. ramai mummies yg lain pun tak tahu including me jugak.. </font>

<font color="0000ff">quote *da mulalah aku nangis....ishhh obit betul*

ish ish ish... klu anything happen, we as mother must be strong, jgn kita yg breakdown dulu.. they need us.!</font>

<font color="0000ff">Smalldream
ya lah.. very cute and dah bijak sgt.. mesti e parent teringat ingat semua gelagat budak tu..!</font>

Shahlynn...

my hub dah train i...we even train our bibik and older children....

my hub nie dah certified...cuma pat CPR aku ingat2 lupa

memang betul.. kat luar, i nampak mcm ok je.. tapi kat dlm, Allah saja yg tahu..

when naufal had to go thru physiotherapy.. my hb siang2 dah kluar bilik, tak sanggup nak tgk.. so i had to be there, memang nak nangis and ask e doc to stop.. but i had to be strong and keep telling myself.. "it for his own good"</font>

<font color="ff0000">Lynn

Latest news is it??

Alamak my son Raiyan ada enzema, dah abt 1 week he keep garuk2 coz cuaca panas and memang he keep batuk which ever dia makan
bab tu i control on his choc n watever titbits dia makan.

In dat case i must be very berhati2...

Thanks Lynn for sharing
</font>

physiotherapy nie kena buat ape lynn?

nora...
kalau tepuk2 tak keluar...then u nak kena do the 'bear hug' dari belakang....recently got a case budak tercekik gula2...lucky the manager tahu ape nak buat coz budak tu dah turn blue....

ingat tak budak tercekik rambutan?

nora,
siang2 u dah angkat tangan! hehhehe...

actually kan... yes, aku tahu. tapi kan....
bila dah btol2 jadi depan mata, sumer lupa! lintang pukang, asal boleh buat jer.. hehehe

Lina,
aku trained in CPR. but 1 apa dah tak ingat!
mana tak!? train ngan patong! hhehehe

Naqi, for my case. Maya was only 2 mth old. Kau bayangkanlah anak aku kecik gitu kan. I was feeding her, tapi dia minum sikit, then dia tak nak. So she sleep and i put on her cot. Then baru 5 minit, i masuk tgk dia, she crying lah.. then i ingat dia nak sambung minum, so i sumbat lah botol. Belum sempat aku sumbat dah dia muntah.. This is 'force vomit'.. meaning the vomit came out with a great force. Thru the nostril and mouth. Imagine anak aku terus tak bleh breath ! She was gasping for air tau... she was like wriggling in my arm.. sebab tak bleh bernafas.. i was so panic.. aku tepuk and tepuk !! then rush out of the house, grab a towel that i hang outside and wrap my baby.. then kejar taxi by the road and rush to A &amp; E. All along anak aku dah biru tau... she was truning cold.. Aku dah tergosok-gosok her little body.. My husband was all along with us, cuma dia otak mati.. like brain dead.. dun know how to react incase of emergency.. nasib bini dia terror. So i was crying and keep tepuk-tepuk anak aku.. apek taxi terus speeding maut kat expressway.

Lina
nope tak pernah dengar that story

nak buat hear hug in kena tau tempat, kalau tak patah ribs org tu..nak nak kalau wati yg buat.. hehehhe

The boy in the news is also allergic to nuts, setahu it can cause the air passage to swell up also. and therefore ter choke.

Dan,
u kena be extra careful. certain things bleh trigger.
my fren's doter ada eczema.. we heran why her skin breakout, merah2... rupa2nya takleh minum susu. since birth. minum soyabased milk ajer la
and takleh panas...

<font color="0000ff">Lina
is like a process to kluarkan lendir dari hidung and mulut..

e doc will tepuk2 kat belakang badan den will insert tube thru his nose and mulut.. lepas tu diorg will pump2 sampai kluar lendir tu.. and 4 hari straight naufal had to go thru tis.. </font>

FYI.. i know CPR on adult and baby. But incase of emergency, you might not remember... unless kau nie orang yg very, very calm. Cos baby ada caranya.. tak bleh tekan dada kuat sangat, can only use fingers.

ingat lagi at 3mths Anaqi demam panas....bawak gi doc tak baik2...ashik nangis je...Me pun ikut nangis....

Kalau dia tersedak...samalah macam Nora....gosok2 tgh blakang...then pekik"kluarkan kluarkan"

Anaqi sunat aku nangis

Masyaallah Lynn... Maya almost kena. Tapi nasib she accepted the ubat quite well. Tapi kalau aku, i will be like your hubby. i will cry also.

Shahlynn
Good that you're trained in CPR. These kind of things memang ... maybe u noe, but when the time comes, kena compose yrself so u can apply it properly.

Kesian eh budak kecik ada eczema. I really pity those children. I hope our kids are protected from such skin conditions. My bro has it, and I feel so kesian for him - and he's already 21!!

Nanti u gi Arnolds? Never met you before

Wati
Alamak, seramnye yr experience. Syukur Maya tak ada apa2.

The trials and tribulations of parenthood...

lynn...

nie just below the ribs...can susah eh gitu nak tulis kalau demonstrate senang hihihi

wati yesh betul....

yg pasal rambutan...budak tu pon tercekik then died....

kalau baby...esp their nose blocked due to mucus...as parents nak kena berani 'sedut' pakai mulut...

Lynn
Why did naufal have to go for physio? I thought the last time he was hospitalised in ESH it was due to his prolonged cough.

<font color="0000ff">Wati
klu compare i dgn my hb.. i lagi kuat semangat.. tapi kat kluar je nampak kuat.. kat dlm dah nangis mcm nak rak..! Tuhan je tahu..</font>

Naqi
Anaqi sunat time dia brapa bulan eh? Tapi relieved kan, skarang dah senang!

I punya mata pun berair when I saw 1-2 mth old Adam kena sunat. I saw how the doc cut his tiny foreskin &amp; blood started spotting. And there he was crying his lungs out - tapi doc kata more for being held down, rather than the pain of sunat. Wallahualam.

Nora Aw, i was fighting for Maya's life tau. Nie i tak bohong, i had flashback on my pregnancy and birth. Then dlm hati i was pleading with ALLAH swt.. i was telling him please give me a chance to take care of Maya. It's not fair if you take her away from me now ! I had 2 miscarriages and you give me Maya.. You do not have the right to take her away now... All this was running thru my mind.

So tu sebab, i'm very careful in wat Maya eat or do. i do not want to lose her...

Tapi apakan daya, orang selalu salah anggap. My in-laws ckp i nie paranoid, mengada-ngada.. but tuhan saja yg tahu..

yg dia masuk ESH tu cos of prolonged cough, fever and byk lendir and suspected asthma..

tapi now alhamdullilah.. nasib baik tak kena asthma, suspected je..! but still for now i kena control dia punya makan.. no cold food or drink for him now..!!</font>

smalldreams,
insya Allah...
looking forward to meeting u.

Lina,
ada cert. but i took nooo0ng noooong time ago...

Wati
hahahhaa...... kalau infant pun ditekan cam adult, pecah ribs budak tu..

<font color="ff0000">Shahlynn

Tu lah, lagi2 now cuaca panas, all his badan n pipi dah merah....gelisah...

but as and when i will sapu daun gelenggang to minimise his garuk2 n the breakouts
</font>

Wati *quote*

I had 2 miscarriages and you give me Maya.. You do not have the right to take her away now... All this was running thru my mind

It's tough for us, mothers, tapi Allah has the right to do whatever He wants. And Alhamdulillah, He decided to grant your doa

Back